Izjava FCI-ja i Sankcije u Vezi s Invazijom Rusije na Ukrajinu

Izjava FCI-ja i Sankcije u Vezi s Invazijom Rusije na Ukrajinu

Autor WDF Staff

28.02.2022.


Trenutna situacija u Ukrajini strašna je za sve građane Ukrajine i sve one koji se tamo trenutno nalaze. Ukrajinski uzgajivači pasa velika su zajednica koja voli pse, a europski uzgajivači žele im poručiti da nisu sami. U ograničenim mogućnostima naše zajednice da učini bilo što u vezi s ruskom agresijom na ukrajinski teritorij i građane, krovna kinološka udruga napravila je značajan korak. To je još jedna sankcija koja ima cilja na izolaciju Rusije.

FCI (Federation Cynologique Internationale) dao je izjavu na svojoj službenoj Facebook stranici o sprječavanju Rusije da održava kinološke događaje s FCI naslovima. Evo što su rekli.

FCI prva izjava

Predsjednik FCI-ja je 26. veljače napisao izjavu u kojoj osuđuje djelovanje Rusije protiv Ukrajine. Dr. T. Jakkel je napisao;

Kao predsjednik FCI-a, izražavam svoju najdublju tugu zbog nedavne ratne situacije u Ukrajini. Naša srca i molitve su za sve one koji su pogođeni situacijom u bilo kojem obliku. Kao i svi drugi, iskreno se nadam da će ova tužna vremena uskoro završiti.
Od srca zahvaljujem svakom uzgajivaču, kinološkom društvu, autoritetu, civilnoj organizaciji diljem Europe koji su odmah počeli organizirati pomoć potrebitima koji su bježali iz svojih domova.
Zahvaljujem svima koji se trude pomoći onima koji su zaglavili u svojim domovima i ne mogu se kretati sa svojim psima.
Velika međunarodna podrška pokazuje pravi duh FCI zajednice, te želimo potaknuti sve da nastave ovaj rad kao najvažniju aktivnost vezanu za situaciju ovih dana.
Moje osobno POŠTOVANJE ide svima koji su uključeni u ovaj spasilački pokret koji nas čini ponosnim i dokazuje da pripadamo zajedno!
Glavni odbor FCI-a odlučio je u konzultaciji s FCI Agility komisijom otkazati sljedeće Agility FCI Svjetsko prvenstvo, koje bi se trebalo održati u Moskvi ovog rujna, jer je najveći prioritet FCI-ja sigurnost i dobrobit naših natjecatelja i službenih osoba.
Čvrsto vjerujem da OSOBNI KARAKTER IDE ISPRED NACIONALNOSTI! U ovom trenutku, prosuđivanje vlastitih ljudi (koji dijele istu strast i profesiju) samo na temelju onoga što su drugi odlučili moglo bi stvoriti opću mržnju i emocije koje nas nikada ne dovode do bilo kakvih prihvatljivih rješenja.
Molim sve da ostanu razumni u ovakvim mračnim vremenima. Bez obzira koliko je teško zbog vaših strahova, tuge, gubitka ili očaja.
Pažljivo pratimo situaciju i obavijestit ćemo našu zajednicu o svakoj mogućnosti daljnje potrebne pomoći. Kontaktirao sam neke od naših strateških partnera kako bih pružili pomoć onima kojima je teško, iako to može biti opasno po život.
Kako bi se odlučilo o mogućim sljedećim koracima za podršku našim članovima, Glavni odbor FCI-a održava hitnu izvanrednu sjednicu.
Moje molitve idu svima koji pate ovih tragičnih dana.”

Druga izjava FCI-a

Nakon prvog priopćenja, prijepodne 28. veljače, Glavni odbor FCI-a dao je službeno priopćenje nakon sastanka Glavnog odbora. U priopćenju s njihovog službenog Facebook profila stoji;

FCI i njegov Glavni odbor službeno osuđuju invaziju na Ukrajinu od strane oružanih snaga Ruske Federacije. Ovaj sukob i agresija nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim, a svi se osjećamo zabrinuto, tužno i ljutito.
Invazija ruske vojske na Ukrajinu također je dovela cijele obitelji naše pseće zajednice u nevolju. Ovaj rat je naše uzgajivače i njihove pse izložio velikom riziku, izravno ugrozivši njihovu dobrobit i njihove živote. Mnogi su morali bježati; drugi preživljavaju u nesigurnim uvjetima, skrivajući se u skloništima gdje hrane i osnovnih roba ponestaje. Ipak, u ovim strašnim i teškim vremenima, nisu napustili svoje pse!
Ove užasavajuće okolnosti u suprotnosti su s pisanim prioritetima i preporukama za dobrobit FCI-ja, kao i s našom politikom i ciljevima.
Situacija je dovela do toga da Glavni odbor FCI-ja održi izvanredni sastanak u nedjelju, 27. veljače 2022. Važne odluke donesene su u zakonskim okvirima FCI-ja i njegovog Glavnog odbora na temelju FCI Statuta i Pravilnika Poslovanja.
Od 1. ožujka 2022., pa do daljnjeg, Ruskoj kinološkoj federaciji (RKF) neće biti dopušteno održavati - na ruskom teritoriju - bilo koje događaje na kojima se dodjeljuju titule ili nagrade FCI (CACIB izložbe, CACIT suđenja, CACIAG natjecanja itd. .)
Kako bi našim članovima/ugovornim partnerima i svim drugim osobama pružili priliku da izraze svoju solidarnost i pomoć ukrajinskom narodu, njihovim ljubiteljima/uzgajivačima/čuvari pasa, FCI će otvoriti bankovni račun, posebno za tu svrhu, gdje su sve donacije dobrodošle i iste će biti proslijeđene, uz potpunu transparentnost, za pomoć Ukrajinskom kinološkom savezu (UKU) i ukrajinskim uzgajivačima koji su teško pogođeni ratom i u ozbiljnoj potrebi, koji žive u Ukrajini ili su pobjegli u susjedne zemlje.
FCI će dati značajan doprinos ovom fondu. Daljnji detalji bit će objavljeni u narednim danima.
FCI je ogromna zajednica, ujedinjena i snažna obitelj, stoga ustanimo svi i pokažimo solidarnost za Ukrajinu!
Članovi Glavnog odbora FCI-a,
Dr. T. Jakkel, predsjednik FCI-ja
G. Jipping, potpredsjednik FCI-ja
B. Müller, rizničar FCI-ja
M.A. Martinez
R. de Santiago
C. Molinari
J. Hindse, predsjednik FCI Europske Sekcije
JL. Payro, predsjednik FCI sekcije za Amerike i Karibe
D. Santos, predsjednik FCI Sekcije za Aziju, Afriku i Oceaniju
Y. de Clercq, izvršni direktor FCI-ja

Količina podrške koju su Ukrajinci dobili je ogromna, posebno oni koji se bave kinologijom. Svakako se nadamo da bi ova odluka FCI-a mogla postati kamenčić na cesti ka miru u Ukrajini.

Čim Glavni odbor FCI objavi račun donacije, mi ćemo ga dodati ovom članku i nadamo se da ćemo barem jednom vlasniku psa pomoći svojim doprinosom.

World Dog Finder team

World Dog Finder Logo

Podijeli

Share