Intervju: Štefan Šinko

Intervju: Štefan Šinko

Autor WDF Staff

18.07.2020.


Predsjednik Kinološke Zveze Slovenije, g. Štefan Šinko, odgovorio nam je na aktualna pitanja o slovenskoj kinologiji kao i na nastalu situaciju vezanu za Europsku izložbu pasa koja je trebala biti održana 2020. godine u Celju. Evo što je g. Šinko podijelio s nama:

1. G. Šinko, težak put je pred Vama, poznato je da je slovenski savez imao podosta problema s prijašnjom administracijom te znamo da se aktivno radi na restrukturiranju i preslagivanju. Kako ste zadovoljni napretkom?

Za sada smo zadovoljni, no bit ćemo potpuno zadovoljni kada proces restrukturiranja završi i svi naši članovi budu zadovoljni. To nam je najbitniji dio.

2. Koji su Vaši kratkoročni, a koji dugoročni ciljevi razvoja KZS?

Kratkoročni ciljevi su nam promijenjeni i odgođeni radi pandemije korona virusa. Do ove godine pripremali smo taj veliki projekt Europske izložbe koji je nažalost odgođen te smo sada u ponovnom procesu dogovaranja i rješavanja nastale situacije s FCI-em. Nadam se da ćemo uskoro doći do rješenja koji bi nas zadovoljilo, no nažalost svi kratkoročni planovi su nam se pomaknuli. Pripremamo nekoliko mogućih scenarija i planova, no kako možete vidjeti situacija se iz dana u dan mijenja.

3. Prije nekoliko dana je objavljeno da se europska izložba otkazuje. Znaci li to da Slovenija neće uopće biti domaćin ili se samo domaćinstvo prebacuje na sljedeću godinu?

Kako sam napomenuo, radimo na tome i uskoro imamo nekoliko bitnih sastanaka. Uskoro slijedi glasanje Europske sekcije FCI-a koje će odlučiti imamo li pravo organizacije u drugom roku ili ćemo se morati prilagoditi nekoj drugoj odluci. Konkretnije odgovore bi trebali saznati u drugoj polovici ovog mjeseca.

4. Smatrate li da će i WDS biti ponovno otkazan iz istih razloga?

To je zaista nemoguće čak ni komentirati. Situacija je neizvjesna i mislim da što god kažemo, djelovat će dosta neozbiljno. Previše promjena se događa na dnevnoj bazi da bi mogli znati što će se do 12. mjeseca dogoditi. Mi bi htjeli da se izložba održi, no ne preostaje nam ništa osim čekanja.

stefan sinko with dog

5. U kinologiji ste skoro 40 godina te je naše mišljenje da je trenutna situacija u Nizozemskoj bez presedana. Kakav je Vaš stav o cijeloj toj situaciji pogotovo jer se bavite uzgojem engleskih buldoga?

I preko 40 godina sam u kinologiji i taj princip kojim se poveo Nizozemski savez je bez presedana. Međutim, danas (9.7.) je poslana nova izjava, jedan pozitivan signal za suradnju između klubova i saveza koji je do sada u najmanju ruku bio problematičan. Bez obzira na situaciju u Nizozemskoj, savezi i klubovi bi uvijek trebali surađivati sa „rukom u ruci“ s ciljem zaštite pasmina.

Zabrinjavajuće je što je u nekim zemljama to sve teže i teže ostvarivo. Nedavno smo saznali da je i u Australiji došlo do takve zabrane tako da cjelokupna situacija nije povoljna ni dobra. Te pasmine su stotinama godina živjele s nama i sada bi ih odjednom trebalo izbrisati?! Moje mišljenje je da takvi razvoji događaja ne osiguravaju pozitivan razvoj kinologije, upravo suprotno. Donosi neizvjesnu situaciju koja bi mogla tragično završiti.

6. Smatrate li da je utjecaj udruga koje potiču donošenje takvih zakona otišlo predaleko?

Apsolutno. Te stvari su otišle predaleko, prvenstveno jer se nas uzgajivače i kinologe ništa nije pitalo. Mi živimo s tim psima 40 i više godina te točno znamo kakva je situacija. Nitko nije pitao klubove ni saveze te ti ljudi koji se nazivaju „zaštitnicima“ životinja imaju ekstremne ideje o zabranama izložbi i uzgoja pasa. Imamo serijski problem kojim se treba serijski baviti. Za rješavanje ovog problema potrebni su timovi stručnjaka koji bi trebali raditi na raznim područjima, međutim hoćemo li vremenski i financijski to moći napraviti je upitno. Naši „protivnici“ u ovom problemu veoma su spretni i imaju jak lobi iza sebe koji ima izuzetnu financijsku moć. Cijela ova situacija je krajnje ozbiljna.

7. Smatrate li da se radi dovoljno po pitanju promoviranja čistokrvnih pasmina u svijetu?

Ne radi se dovoljno. U medijima se mogu naći senzacionalistički naslovi koji često ne prenose točne informacije te smatram da bi se moglo puno više činiti po tom pitanju.

8. Što bi se po Vašem mišljenju moglo bolje napraviti po tom pitanju?

Rješenje bi možda bilo u edukaciji generalne populacije jer ljudi zapravo nisu upoznati s time što je prava istina. Oni koji nisu u kinologiji znaju samo ono što im mediji prenose, a te informacije često nisu točne. Stoga bi mi koji se bavimo uzgojem pasa, trebali educirati generalnu populaciju što je ranije moguće o raznim temama koje nisu možda ni vezane za samo za uzgoj već i kako pristupiti i odnositi se prema psu, kako započeti uzgoj, dati poticaj uzgajivačima da se educiraju o genetici, anatomiji, bolestima... svemu što je potrebno da bi se dobile zdrave životinje. Svima nama koji smo uzgajivači mora biti u cilju zadovoljstvo budućih vlasnika pasa koje smo mi uzgojili te da su ti psi kroz cijeli svoj život u najboljem mogućem zdravlju.

sinko judge

9. Da li je kraški ovčar dovoljno zastupljen i promoviran u svijetu?

Smatram da je na području Republike Slovenije ova pasmina zastupljena, naravno to je naša autohtona pasmina i imamo 2 kluba koja se bave njom. Međutim, kada se govori o međunarodnoj promociji pasmine, naši uzgajivači su dosta zatvoreni te definitivno ima mjesta za napredak. Tu je i državni plan uzgoja koji je na snazi u Sloveniji. To je možda i sljedeći korak kojim ćemo se pozabaviti, no mi trenutno kao savez smo fokusirani na veće probleme. Bilo bi dobro kada bi se uzgajivači i klubovi više fokusirali na to. Postoje pojedinci koji su to dobro odradili te je određeni broj kraških ovčara u inozemstvu, no rekao bih, nedovoljno. Mi taj dio definitivno podržavamo, no također smatramo da je bitno da se prvo u našoj zemlji dobar odnos prema ovim psima, a poslije u Europi i šire. Bolji odnos prema inozemstvu bio bi dobar za same uzgajivače kao i za pasminu koja bi tada dobila jednu internacionalnu konotaciju.

10. Smatrate li da je kraški ovčar prvenstveno radni pas ili da se i odlično snalazi  u ulozi kućnog ljubimca?

Kraški ovčar odličan je kućni ljubimac! On je u suštini radni pas, no prije svega je odličan čuvar. Svi oni koji imaju veća imanja ili vrt odlično bi odgovarali ovoj pasmini.

11. Posjetili ste i sudjelovali na raznim izložbama diljem svijeta. Postoji li neka koja Vam je ostala u posebnom sjećanju i zbog čega?

Već sam spomenuo u jednom intervjuu izložbu u Amsterdamu 1985. godine gdje sam sa ženkom iz vlastitog uzgoja osvojio titulu svjetskog prvaka. Tada sam još bio puno mlađi te je bila jaka međunarodna konkurencija i ta izložba mi je bila posebno draga. Nije bilo nikakve politike, suđenje je bilo objektivno i radi tih razloga, ta izložba mi ostaje u posebnom sjećanju.

12. Od svih slovenskih izložba, možete li odabrati jednu koju bi preporučili svim ljubiteljima pasa i kinolozima da obavezno posjete?

Mi imamo više izložbi pod organizacijom naših udruga ili klubova, a neke su pod organizacijom Slovenskog saveza. Bila je nekada tradicionalna izložba u Ljubljani koju smo iz više razloga morali premjestiti u Celje koje nudi bolje uvjete. Sada radimo na tome da se izložba vrati u Ljubljanu. Naši izlagači su navikli na nju, oduvijek je bila dobro posjećena i mislim da je teren odličan za izložbu zatvorenog tipa te bi to bila moja preporuka. Međutim, sve naše izložbe su kvalitetne i tko god da dođe – dobrodošao je.

World Dog Finder team

/upload/editor/blobid1_HQYBwC5jg3.png

Podijeli

Share